Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków
Wirtualne spacery po 20 wybranych barokowych obiektach z różnych miejscowości Dolnego Śląska umożliwi Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków, które powstaje dzięki współpracy jeleniogórskiego magistratu i tamtejszego Muzeum Przyrodniczego.
Jak poinformowała w sobotę Anna Czujko z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, projekt zakłada stworzenie strony internetowej, na której będzie można obejrzeć barokowe malowidła znajdujące się w zabytkowych budynkach w Lubiążu, Jeleniej Górze, Wrocławiu, Krzeszowie, Lubomierzu czy Starych Bogaczowicach.
- Po wybraniu zabytku, będziemy mogli zwiedzić wirtualnie jego wnętrze oraz dzięki zbliżeniom dokładnie obejrzeć poszczególne freski. Do powstania wirtualnego muzeum konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań. Każde malowidło zostanie sfotografowane i w cyfrowej wersji trafi do bazy danych o dolnośląskich zabytkach freskowych - mówiła Czujko.
W zabytkowym zespole pocysterskim w Jeleniej Górze powstanie także multimedialna sala muzealna. Specjalne projektory wyświetlą tam na ścianach obrazy, które połączą się ze sobą, tworząc wirtualną przestrzeń.
- Osoba zwiedzająca będzie miała możliwość wyboru wnętrza zabytku na monitorze dotykowym i wyświetlenia go na wielkoformatowych ekranach, które stworzą złudzenie przebywania w obiekcie architektonicznym wśród barokowych malowideł - tłumaczyła Czujko.
Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków ma powstać do końca 2013 r., a jego koszt to ok. 550 tys. zł, z czego ponad 380 tys. pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
PAP