Przygotowania do konserwacji fresków w Zespole Pocysterskim
- W wyniku wizji lokalnej z udziałem specjalistów, którzy brali udział w pracach komisji kwalifikującej freski w Zespole Pocysterskim do konserwacji oraz późniejszej ekspozycji - powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry - ustalono wstępnie, które z dzieł będą poddane zabiegom specjalistów.
Komisja, przy udziale prof. Andrzeja Kozieła i prof. Józefa Nykiela obejrzała tynki i freski na sporej powierzchni, przekraczającej 1.300 m kwadr. - Sprawa konserwacji jest wyjątkowo skomplikowana - powiedziała M. Dzika - bowiem dotyczy nie tylko samych malowideł i ich technicznej, czy estetycznej konserwacji, ale też wzmocnienie tynków pochodzących z XVII w., na których te freski powstały. Z punktu widzenia sztuki konserwatorskiej należy prowadzić prace w taki sposób, by "odbudować" rysunek fresków na podstawie posiadanej ikonografii, ale jednocześnie zadbać o to, by można było gołym okien odróżnić fragmenty zachowane od innych, współcześnie naniesionych. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jednocześnie trzeba usunąć część zmurszałych tynków na wysokość ok. 1.5 m od podłogi, by umożliwić naturalne osuszanie murów i zabezpieczyć istniejące w wyższych partiach ścian malowidła, to już tylko z tego wyjaśnienia wynika, jak skomplikowana jest ta praca.
Ustalono kolejność działań w poszczególnych pomieszczeniach w taki sposób, by konieczna konserwacja była możliwie najmniej kolizyjna z całością praco modernizacyjnych w Zespole Pocysterskim.
UM JG