Udany eksperyment z systemem sterowania ulicznym oświetleniem
Analiza efektów eksperymentu - wdrożenia systemu sterowania ulicznym oświetleniem, przeprowadzonym przy ul. Małcużyńskiego, wskazuje, że rezultaty są bardzo interesujące - powiedział Hubert Papaj, Zastępca Prezydenta Jeleniej Góry. - Oszczędności w zużyciu energii obliczono na ok. 33 %, a nie musieliśmy przebudowywać lamp, zmieniać opraw, czy żarówek. Wystarczyła instalacja w starych lampach sterowników, dzięki którym można w zakładanych okresach nocy oświetlać ulicę na 100, 85, lub 60% mocy. Im bliżej świtu, mniej (lub wcale) ruchu na ulicach, z tym mniejszą mocą świeciły lampy. Firma Apanet, które ten eksperyment przeprowadziła, miała dzięki temu szansę, za pomocą tych samych sterowników, określić stan zużycia lamp i zebrać parametry do innych ocen.
Jelenia Góra jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na ten eksperyment, określany na Zachodzie słowem "retrofeeting", przez co należy zrozumieć możliwość wprowadzenia nowoczesnych elementów do istniejących instalacji, bez konieczności ich kosztownej przebudowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Jeleniej Górze istnieje ok. 8.000 lamp ulicznych, a koszty energii przez nie zużywanej przekraczają 2 mln zł (bez kosztów remontów, wymiany elementów, itp.), to oznacza, iż w takiej przebudowie mogą się kryć spore oszczędności. Ale nie wszędzie te sterowniki znajdą zastosowanie.
Będziemy chcieli instalować takie urządzenia w kolejnych etapach przy tych ulicach, gdzie stoi relatywnie niewiele domów i pełne oświetlanie tych ciągów komunikacyjnych przez całą noc nie ma większego sensu, jak - dla przykładu - w znacznej części ulicy Wróblewskiego, czy przy powstającej obwodnicy południowej - mówi Hubert Papaj. - Okazało się, niejako przy okazji, że eksperyment ten jest interesujący nie tylko dla Jeleniej Góry. Firma, która z nami w tej sprawie współpracowała, wygrała konkurs na oświetlenie odcinków autostrady A-1, a sam jej pomysł został nominowany do sporego europejskiego konkursu komunalnego, który niebawem będzie rozstrzygany w Brukseli.
Ważne jest to - powiedział jeden z dyrektorów Apanet, Andrzej Lis - że skala oszczędności została empirycznie sprawdzona. Przy ul. Małcużyńskiego do części lamp zainstalowano sterowniki, a do kilku - nie. Porównanie skali zużycia energii nie jest więc szacunkowe, a w pełni zweryfikowane stanem liczników.
UM JG