"Dzisiaj tu i teraz" - felieton Roberta Prystroma
Jednym z elementów mojego Programu Pozytywnych Zmian w mieście jest zdecydowane wykorzystanie oświetlenia, które chcę zastosować jako narzędzie, które ożywia miejskie życie, architekturę i lokalną gospodarkę. Zwykle samorządy zajmują się oświetleniem szukając oszczędności budżetowych. Tak też jest w Jeleniej Górze, gdzie sprawę sprowadzono wyłącznie do wymiany lamp na energooszczędne. Nie kwestionując słuszności takiego działania, bo wiadomo, że zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest działaniem ze wszech miar wskazanym zarówno od strony ekologii jak i obniżania kosztów, to chcę zwrócić uwagę Szanownych Czytelników, że sprawa nie musi się kończyć na wymianie ostatniej starej oprawy.
Jestem przekonany, że szerokie zastosowanie oświetlenia pomoże nam zmienić wizerunek miasta. Tak więc, obok koniecznych do przeprowadzenia wymian istniejącego już oświetlenia ulicznego na energooszczędne, zamierzam znacznie rozszerzyć plan miejskiego oświetlenia o tereny dzisiaj tonące w egipskich ciemnościach. Miejsca słabo oświetlone lub nie doświetlone będziemy wyposażać w dodatkowe lampy i reflektory.
Tereny boisk sportowych i boiska podwórkowe zostaną wyposażone w oświetlenie, tak aby młodzież mogła tam spędzać bezpiecznie czas. Parki miejskie i cmentarze zostaną oświetlone, co niewątpliwie poprawi ich wizerunek i zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Skwery i place zabaw dla dzieci również otrzymają nowoczesne formy oświetlenia po to, aby w każdym z miejsc mieszkańcy mogli się czuć bezpiecznie.
Statystyki policyjne wskazują bardzo wyraźnie, że jednym z podstawowych elementów podnoszących bezpieczeństwo jest dobre oświetlenie. Miejsca niebezpieczne lub z dużą ilością zdarzeń przestępczych, po ich rozświetleniu stają się mniej groźne, albo wręcz całkowicie likwidują, czy odstraszają chuliganów.
Wprowadzenie oświetlenia fasad budynków, oryginalnej roślinności lub wody niewątpliwie obok waloru poprawy bezpieczeństwa ma również znaczenie na wydłużenie dziennej aktywności mieszkańców i turystów. Dzięki temu lokalne firmy, a w tym i komunalne przedsiębiorstwa, zwiększą swoje dochody. Mieszkańcy dłużej i chętniej będą przebywać poza swoimi domami. Turyści skorzystają z usług MZK, lokalnej gastronomii, usług kulturalnych oraz oferty handlowej. Chętniej wyjdą na wieczorne spacery po mieście, kiedy jest ono iluminowane. Za fatalny przykład słabego oświetlenia może w Jeleniej Górze posłużyć bardzo wiele miejsc, ale szczególnie źle jest z tym na niektórych ulicach np.: ul. Warszawska lub w Parku Kościuszki. Co najmniej kilkanaście nie doświetlonych miejsc wskazali mi jeleniogórzanie. Często wystarczyłaby jedna lub dwie lampy, żeby zupełnie zmienić dany zakątek miasta. Dlatego w ramach moich działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz lepszej promocji miasta zamierzam postawić na rozświetlenie Jeleniej Góry. To się opłaci!
Robert Prystrom
e-mail: Robert.Prystrom@interia.pl
tekst płatny