Projekt zajęć pozalekcyjnych
Jednym z największych programów edukacyjnych, realizowanych w szkołach jeleniogórskich, a dokładnie w 11 szkołach podstawowych jest projekt zajęć pozalekcyjnych, mających na celu przede wszystkim wyrównanie poziomu edukacji, ale nie tylko to.
- Bierze w nim udział - powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry - niemal 2.000 dzieci i około setki nauczycieli. Cały projekt realizowany jest od września 2011 do 31 grudnia 2012 r.. W pierwszym etapie zdiagnozowano potrzeby dzieci, wręcz indywidualne, a potem rozpoczęto zajęcia wspierające proces indywidualnego nauczania, ale z uwzględnieniem przeróżnych dysfunkcji podopiecznych.
W trakcie programu dzieci mają możliwość zniwelowania problemów logopedycznych, poddają się ćwiczeniom korekcyjnym, pracują z psychologami, ćwiczą czytanie i pisanie oraz uzupełniają wiedzą z matematyki. Prowadzone są zajęcia z terapii pedagogicznej i in.
- O skali indywidualizacji programu - mówi Mirosława Dzika - świadczy choćby fakt, że w jednej ze szkół, gdzie na etapie diagnozowania potrzeb stwierdzono, iż przydałaby się hipoterapia, zorganizowano takie zajęcia dla dwójki uczniów. Ale... z drugiej strony program nie tylko prowadzi do wyrównania poziomu wiedzy, ale pozwala też na szczególne pieczołowicie zajęcie się dziećmi uzdolnionymi. Prowadzone są zajęcia dla pasjonatów matematyki, plastyki, muzyki, zajęcia sportowe czy teatralne, lub dodatkowe zajęcia ze sfery przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
Cały projekt kosztuje 900 tys. zł i w całości koszt ten pokryty jest z Programu Operacyjnego "Kapitał ludzki". O jego skuteczności przekonamy się po pewnym czasie, a podstawą takiej oceny będzie porównanie wiedzy i umiejętności z okresu diagnozy, a po zakończeniu - analizy efektów. Organizatorzy zajęć powinni wykazać skuteczność podjętych wysiłków, ale z bieżących obserwacji wynika, że nie powinno być z tym problemów, tym bardziej, że frekwencja na zajęciach nie budzi niepokoju.
UM JG