Około 10.000 interesantów kwartalnie przyjmuje Centrum Obsługi Klienta

Około 10.000 interesantów kwartalnie przyjmuje Centrum Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Jeleniej Górze. - Każdy tydzień potwierdza zasadność skupienia w jednym miejscu niemal wszystkich spraw dotyczących Jeleniogórzan - powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. - Początkowo liczba przyjęć była nieco niższa, ale począwszy od listopada ub. roku, kiedy to po raz pierwszy przekroczyła 300 osób dziennie, ten trend się utrzymuje.

Wprawdzie nie zawsze jest to aż 300 osób, ale zdarza się, że bywa i więcej. Rzadko zaś zdarzają się dni, kiedy do Centrum przy ul. Ptasiej zachodzi mniej, niż sto osób. A musimy dodać, że osobną (niemałą) grupę gości przyjmuje pracujący poza Centrum, choć w tym samym kompleksie obiektów Wydział Komunikacji. Jeszcze inną grupę zadań ma Urząd Stanu Cywilnego, w Ratuszu. Mniej liczne grupy interesantów przyjmuje ponadto każdy wydział, bo przecież i pracownicy Wydziału Geodezji, Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej, czy też Komunalnej i Ochrony Środowiska też mają swoich interesantów. Nie próbujemy dodawać tych liczb, niemniej z pewnością jest to w kwartale co najmniej kilkanaście tysięcy osób

- Rozmaitość naszych spraw jest spora - wyjaśniają pracownicy Centrum - bowiem poszczególne stanowiska pracy zajmują się różnymi zakresami problemów. Chcemy przy okazji zasugerować Jeleniogórzanom, by sprawdzali okres ważności swoich dowodów osobistych i wymieniali je w razie potrzeby. Niektóre instytucje (np. banki) mają możliwość sprawdzenia ważności dowodów i nie udzielają kredytu posiadaczom dowodów, które utraciły ważność. Brak ważnego dowodu poza granicami Polski przysporzył już problemu niejednemu Jeleniogórzaninowi. Wprawdzie ten dokument nie jest potrzebny przy wjeździe do innego kraju Unii Europejskiej, ale tamtejsze służby mają prawo sprawdzać tożsamość i rodzą się problemy, które można wtedy rozwiązywać już tylko przez wizytę w konsulacie i - kłopotliwe jednak - zabiegi konsularne. Data ważności widnieje na każdym dowodzie i warto na nią zerknąć zawczasu. Warto też pamiętać, że każda istotna zmiana danych osobistych (zmiana stanu cywilnego, zmiana adresu) oznacza konieczność wymiany dowodu najdalej w trzy miesiące. Po tym okresie dokument traci ważność i wiele instytucji może to sprawdzić w sieci, choć takiej świadomości nie ma posiadacz dowodu.

UM JG