Spotkanie firm i instytucji - działania na rynku pracy

9 marca odbyło się w Ratuszu spotkanie firm i instytucji, którego celem było skorelowanie działań na rynku pracy.

Wzięli w nim udział przedstawiciele trzech dużych zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych (DrSchneider, Jelenia Plast i Draexlmeier), dyrektorki Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik" i Powiatowego Urzędu Pracy.

Ze względu na to, że są to znaczące zakłady nie tylko w skali Jeleniej Góry, ale i Dolnego Śląska, reprezentujące tę samą branżę, celem tego spotkania było określenie bieżących i perspektywicznych potrzeb kadrowych tych firm, udziału Miasta w koordynacji kształcenia oraz udziału Powiatowego Urzędu Pracy w organizacji kursów, mających na celu ew. zmianę zawodu w grupie bezrobotnych osób dorosłych.

W praktyce okazało się, że trudno jest bezpośrednio profilować edukację w szkołach ponadgimnazjalnych, mając na względzie potrzeby kadrowe tych firm, bo większość z nich potrzebuje pracowników wysokospecjalizowanych i mogłyby one przyjąć dużą grupę inżynierów do spraw jakości, czy inżynierów technologów, pod warunkiem, że znaliby oni język niemiecki lub angielski. Relatywnie mniejsze potrzeby mają w zakresie prostych prac, ale...

Przedstawiciele wszystkich zakładów podjęli sugestię Prezydenta Jeleniej Góry, by przyjąć - w ramach preorientacji zawodowej - wycieczki młodzieży gimnazjalnej. Skłonne są też podjąć ofertę ZST "Mechanik", by przyjmować na dwutygodniowe praktyki uczniów tej szkoły, dla których byłaby to szansa zapoznania się z profilem produkcji, z kolei dla zakładów - zaproponowania najlepszym z praktykantów pracy w ramach wolnych miejsc.

UM JG
Rozważano także ofertę CKU, które to podjęłoby się edukacji pracowników już zatrudnionych w tych trzech firmach, a niemających formalnego wykształcenia średniego, co najlepszym pracownikom umożliwiłoby w konsekwencji podjęcie studiów wyższych i awans zawodowy.

Przedstawiciele zakładów wyrazili także zainteresowanie pierwszymi absolwentami ze specjalnością "mechatronika", którzy w tym roku opuszczą ZST "Mechanik".

Z drugiej strony podjęto rozmowę n.t. prowadzenia - przy współudziale szkół i Miasta - specjalnych kursów doszkalających potencjalnych kandydatów do pracy wśród młodzieży, przy czym funkcje dydaktyczne-praktyczne wobec młodzieży wypełnialiby najlepsi pracownicy firm.

Przedstawiciele firm podkreślali, że w porównaniu do lat minionych w sposób dynamiczny zmalała fluktuacja kadr - w ostatnim roku spadła poniżej 1%. To oznacza, że relatywnie mniejsze jest zapotrzebowania na pracowników, ale jednocześnie większość tych firm planuje rozbudowę (w tym Jelenia Plast - pilną i relatywnie szeroką), więc zapotrzebowanie na nowe kadry będzie jednak w najbliższym okresie znaczące.

Ze względu na duże zainteresowanie przedsiębiorców tej branży różnym spectrum umiejętności młodzieży, w tym szczególnie rysunku technicznego w nowoczesnej formule, z wykorzystaniem systemu AutoCAD, zdecydowano się ogłosić konkurs dla zainteresowanych uczniów szkół. Szczegółowe warunki zostaną opublikowane w najbliższym czasie na stronie internetowej Miasta. Jednymi z nagród dla najlepszych będzie możliwość odbycia praktyk, lub nawet zatrudnienia w przedsiębiorstwach, będących mecenasami konkursu.