Alkohol, papierosy i marihuana - mini raport
Prawie połowa dwunastolatków zna dobrze smak piwa. Co trzecie dziecko przed 15. rokiem życia paliło już papierosy. Co piąte próbowało narkotyków. Nie jest temu winna ani szkoła, ani rówieśnicy, tylko rodzice.
Pierwszego papierosa dziecko zapala z rówieśnikami na podwórku, marihuanę na imprezie. Ale pierwszy kieliszek wychyla w domu pod okiem rodziców. A to oni powinni wyjaśnić, jak się odmawia i nie traci pozycji wśród rówieśników.
Raport o roli środków psychoaktywnych sporządziła korporacja badawcza Pretendent we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim. Ankieterzy ominęli Wrocław, bo tu takie badania są robione co roku (ostatnie są z jesieni - patrz infografika str. 3). W marcu i kwietniu pracownicy Pretendenta przepytali anonimowo dwa tysiące uczniów w wieku od 11 do 15 lat. Odpowiedzi na temat papierosów, alkoholu i narkotyków udzielali uczniowie wiejskich i miejskich podstawówek i gimnazjów z całego województwa. Wyniki powinny postawić dorosłych na baczność.
Na tle kraju nie wypadamy najgorzej, ale wiek, w którym dziecko po raz pierwszy sięga po alkohol, obniżył się - przyznaje Dorota Piątek z urzędu marszałkowskiego. - Kilka lat temu przypadał między 15. a 16. rokiem życia, teraz między 10. a 12.
Więcej w Słowie Polskim Gazecie Wrocławskiej