Dolny Śląsk: plany likwidacji szkół

Przedstawiono plany likwidacji szkół. Samorządy woj. dolnośląskiego złożyły około 80 uchwał intencyjnych ws. likwidacji szkół. Ponad 30 procent z nich dotyczy tych placówek, w których w ostatnich latach nie było naboru.

Jak poinformowała rzeczniczka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Janina Jakubowska, samorządy z regionu złożyły do kuratorium około 180 uchwał intencyjnych ws. likwidacji, przekształceń i łączenie przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z tego samej likwidacji dotyczy ok. 80 takich uchwał.

- Co najmniej jedna trzecia z proponowanych likwidacji dotyczy szkół, które de facto nie istnieją. Placówki te nie mają uczniów - powiedziała Jakubowska. Przykładem może być szkoła policealna w Piechowicach, której mury ostatni absolwenci opuścili w 2008 r. Podobna sytuacja jest w uzupełniającym technikum dla dorosłych oraz w liceum profilowanym w tej miejscowości, gdzie nie ma naboru.

W innych przypadkach likwidację lub łączenie szkół samorządy tłumaczą przede wszystkim małą liczbą uczniów. - Wiąże to się też z kwestiami ekonomicznymi - mówiła Jakubowska. Tak jest np. w gminie Zagrodno, gdzie planowane jest "obniżenie stopnia organizacyjnego czterech szkół podstawowych". Oznacza to, że dzieci z ostatnich trzech klas tych szkół będą dojeżdżać do placówki w Zagrodnie. Jak powiedział wójt gminy Zagrodno, Mieczysław Słonina, takie rozwiązanie podyktowane jest niżem demograficznym i oszczędnościami. - Nie likwidujemy tych szkół, jeżeli zmieni się sytuacja demograficzna to wrócimy do starej organizacji - tłumaczył wójt.

Kuratorium ma 14 dni na wystawienie opinii do złożonych przez samorządy uchwał intencyjnych. Likwidowane i przekształcane placówki odwiedzają wizytatorzy kuratorium, którzy porównują uzasadnienia podnoszone w uchwałach samorządów ze stanem faktycznym. - Chodzi m.in. o dostępność do pomocy dydaktycznych w szkołach, czy jest tam baza sportowa, świetlica. Wizytatorzy sprawdzą również, jaka jest faktyczna liczebność uczniów w klasach, również w kontekście szkół, w których po połączeniu i likwidacji będą uczyć się dzieci - powiedziała Jakubowska. Rzeczniczka zastrzegła, że opinia kuratorium nie jest wiążąca dla samorządów.

Według danych Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w zeszłym roku zostało zlikwidowanych w regionie 55 szkół.

PAP