Nowa fundacja na rzecz osób z autyzmem w Jeleniej Górze
Dzieci i dorośli z Jeleniej Góry i okolic cierpiący na autyzm w tym zespół Aspergera nie zostaną bez pomocy. Z myślą o nich powstała Fundacja AUTIKA.
W grudniu 2011 r. rodzice dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera założyli w Jeleniej Górze fundację, której misją ma być niesienie wszelkiej pomocy osobom ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi, a także ich rodzinom. Działalność fundacji ma obejmować szeroko rozumianą rehabilitację i działania wspierające, w tym pomoc w leczeniu i edukacji a także podnoszenie poziomu świadomości społecznej w zakresie tej tematyki.
Fundacja AUTIKA z tymczasową siedzibą przy ul. Wojska Polskiego 77/4 w Jeleniej Górze, swoje działania kierować będzie głównie do mieszkańców powiatu jeleniogórskiego.
Powstanie Fundacji jest odpowiedzią na ogromne potrzeby regionu w zakresie wsparcia rodzin zmagających się z problemami autyzmu.
Autyzm to zaburzenie rozwojowe trwające przez całe życie. Objawia się głównie trudnościami w komunikacji i kontakcie społecznym oraz kontrolą własnych zachowań. Osoby z autyzmem przeważnie są sprawne umysłowo, posiadają szczególne zdolności, a ich głównym problemem jest prawidłowy kontakt z drugą osobą.
Organizacja oczekuje na osoby potrzebujące pomocy, chętne do aktywnej współpracy jaki i inne podmioty, których cele są zbieżne z jej działaniami. Liczymy także na wolontariuszy. Chcąc realizować wyznaczone cele - założyciele AUTIKI bardzo liczą na współpracę instytucji samorządowych i rządowych.
Osoby zainteresowane współpracą mogą kontaktować się z Dorotą Przybylską tel. 791 295 907 lub Karoliną Janiszak tel. 793 722 393 lub mailowo na adres autika@o2.pl. Zapraszamy także na naszą stronę internetową www.autika.pl
Z przyjemnością informujemy także, że 23 lutego 2012r ruszy nasz pierwszy projekt - punkt konsultacyjny dla osób z autyzmem i ich rodzin. Powstanie dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Szpitala MSW w Jeleniej Górze. Na mocy umowy o współpracy, szpital udostępnił na swoim terenie miejsce na działanie punktu.
Punkt będzie udzielać wsparcia w zakresie:
-profilaktyki i wczesnej interwencji
-mobilizowania zasobów i źródeł wsparcia
-poprawy jakości przestrzeni życiowej
Cieszymy się, że w ten sposób będziemy mogli przyczynić się do polepszenia warunków funkcjonowania osób z autyzmem i ich rodzin.