Policja ustala przyczyny wybuchu gazu

W jednym z jeleniogórskich mieszkań wielorodzinnego budynku doszło do eksplozji gazu. W wyniku zdarzenia do szpitala trafiły trzy osoby. Obecnie policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

4 lutego 2012 roku około godziny 14.07 w Jeleniej Górze przy ulicy Karłowicza w jednym z mieszkań na parterze doszło do wybuchu gazu.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że iskra poszło z piecyka gazowego typu junkers znajdującego się w kuchni. Do awarii doszło najprawdopodobniej na zewnątrz, pomiędzy budynkami. Na miejscu przez cały czas pracują pracownicy pogotowia gazowego, którzy próbują ustalić jej przyczynę.W mieszkaniu zawaliła się ścianka działowa pomiędzy kuchnią a pokojem. W wyniku zdarzenia obrażenia odniosły trzy osoby, które zostały przewiezione do szpitala. 34-letni mężczyzna po zaopatrzeniu medycznym został zwolniony do domu. W szpitalu pozostała jego żona i córka.
Miejsce zdarzenia zabezpieczali policjanci, strażacy , a także pracownicy pogotowia gazowego. Powiadomiono sztab kryzysowy oraz przedstawicieli Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i PEC-u. Do akcji włączyli się również strażacy z Wrocławia i Legnicy. Z budynku ewakuowano około 100 mieszkańców, którzy udali się do swoich rodzin do czasu zakończenia akcji. Obecnie policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.
Zdarzenie to z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego ma charakter sytuacji kryzysowej i wymaga współdziałania wielu podmiotów i instytucji celem zażegnania zagrożenia i przywrócenia stanu bezpieczeństwa, sprzed zaistnienia zdarzenia.
System reagowania kryzysowego w Jeleniej Górze skupiony jest wokół Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którym kieruje Prezydent Jeleniej Góry poprzez Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego. W skład zespołu wchodzą m.in. służby ratownicze - Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Policja.
Na miejscu awarii technicznej lub katastrofy budowlanej policjanci realizują działania ochronno-porządkowe poprzez otaczanie rejonu akcji ratowniczej, stosownie do potrzeb, linią posterunków, patroli lub kordonów, a trasy komunikacyjne dla ruchu pieszych i pojazdów - dodatkowo taśmami. Towarzyszy tym przedsięwzięciom wystawianie posterunków regulujących ruch na drogach. Kwestia organizacji ruchu drogowego jest w warunkach wystąpienia katastrofy, awarii lub innych zagrożeń szczególnie istotna, ponieważ logistyka i transport, uruchamiane na potrzeby akcji ratowniczej, muszą być traktowane priorytetowo. Należy także zaznaczyć, że w tym segmencie działań nie można dopuścić do chaosu i zamieszania na drogach, a może to mieć miejsce w przypadku spontanicznych form niesienia pomocy czy próbach niezorganizowanej ewakuacji mieszkańców z zagrożonych miejsc.
Policja zobowiązana jest także do ochrony mienia w rejonie działań ratowniczych. Dotyczy to przede wszystkim mienia osób i instytucji, które zostały ewakuowane. Należy jednak zwrócić uwagę, że zadaniem sił policyjnych jest także ochrona tych składników mienia, które mogą być pomocne przy identyfikacji ofiar bądź też stanowią materiał dowodowy dla dochodzenia przyczyn katastrofy lub awarii.

W ramach czynności dochodzeniowo-śledczych związanych z katastrofą, awarią lub innym zagrożeniem policja:
- Przeprowadza oględziny miejsca zdarzenia;
- Zabezpiecza ślady kryminalistyczne;
- Przesłuchuje świadków;
- Identyfikuje ofiary;
- Analizuje przyczyny powstania zagrożenia oraz przebieg działań z nim związanych.

Rezultatem takich kompleksowo prowadzonych czynności powinno być ustalenie (lub wykluczenie) odpowiedzialności osób winnych powstania zagrożenia.

KMP JG