Dolny Śląsk wzbogacił listę Pomników Historii

Długoletnie starania jedenastu zabytkowych pałaców z Kotliny Jeleniogórskiej i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju dobiegły końca! Dziś podczas uroczystości w pałacu prezydenckim marszałek Rafał Jurkowlaniec otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego rozporządzenie o uznaniu ich za Pomnik Historii. Wyróżnione instytucje zapowiadają teraz walkę o wyższe cele, zarówno dusznickie Muzeum, jak i Dolina Pałaców i Ogrodów będą starać się o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ogólnopolska lista Pomników Historii liczyła dotąd jedynie 45 obiektów. Dziś do tej szacownej listy dołączyły: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (które jest instytucją samorządu Województwa Dolnośląskiego) oraz Parki i Pałace Kotliny Jeleniogórskiej. Na liście jedenastu wyróżnionych znalazły się następujące rezydencje:

Pałac wraz z otaczającym parkiem w Bukowcu
Zespół pałacowo-parkowy "Paulinum" w Jeleniej Górze
Pałac i park Schaffgotschów w Cieplicach
Zespół pałacowo-parkowy w Karpnikach
Willa oraz park "Dębowy Dwór" w Karpnikach
Zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy, koło Kowar
Zespół pałacowo-parkowy w Łomnicy
Zespół pałacowo-parkowy w Mysłakowicach
Pałac i park w Staniszowie Górnym
Pałac wraz z otaczającym parkiem w Wojanowie
Zespół pałacowo-parkowy w Wojanowie - Bobrowie

Status pomnika historii przyznawany jest zabytkom albo nieruchomościom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Rozporządzenie w sprawie przyznania zabytkowi tego tytułu wydaje prezydent.

Więcej informacji