20 lat traktatu

20 lat traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 roku

W dniu 22 września 2011 roku we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach odbyło się spotkanie w ramach uroczystości z okazji 20-tej rocznicy podpisania polsko - niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Prezesów Brandenburskiego Wyższego Sądu Krajowego oraz Wyższych Sądów Krajowych w Dreźnie i w Rostock we współpracy z Uniwersytetem Europejskim Viadrina. Stronę polską reprezentował między innymi Minister Sprawiedliwości RP Krzysztof Kwiatkowski, zaś uroczysty wykład o współpracy polsko-niemieckiej wygłosił prof. dr hab. Andrzej Zoll.
W dalszej części przeprowadzono dwie dyskusje panelowe z udziałem przedstawicieli polskich i niemieckich sądów i prokuratur. W ich toku omówiono praktyczne problemy codziennej współpracy "granicznych" jednostek sądów i prokuratur.
W uroczystości i w zajęciach udział wzięli przedstawiciele Prokuratur i Sądów Apelacyjnych we Wrocławiu, Poznaniu i w Szczecinie, a także Prokuratur i Sądów Okręgowych tak zwanej ściany zachodniej - w tym Prokuratury Okręgowej i Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi stałą i bieżącą współpracę w szczególności z niemiecką Prokuraturą w Görlitz. W jeleniogórskiej prokuraturze wyznaczono prokuratora, który ma stały kontakt z prokuratorami z terenu Niemiec.
Realizowane w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze wnioski w zakresie międzynarodowej pomocy prawnej w ramach postępowań karnych w dużej liczbie dotyczą współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości na terenie Niemiec. Od początku 2007 roku do końca czerwca 2011 roku strona niemiecka skierowała do tutejszej Prokuratury łącznie 255 wniosków o wykonanie czynności w ramach pomocy prawnej. Z kolei z tutejszej Prokuratury do władz niemieckich w analogicznym okresie skierowano łącznie 217 wniosków. W tym czasie skierowano do Niemiec 15 wniosków o wszczęcie postępowań karnych. Niemieckie organy ścigania skierowały do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze 55 takich wniosków.
Również w zakresie europejskich nakazów aresztowania władze niemieckie częściej zwracały się o pomoc do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, czyniąc to we wskazanym okresie 59 razy. Strona polska w tym samym czasie przesłała władzom niemieckim 14 takich wniosków.
W każdym roku prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze uczestniczą w konferencjach międzynarodowych prokuratur nadgranicznych. Dzięki zacieśnieniu współpracy w roku 2010 dwukrotnie doszło do roboczych spotkań polskich i niemieckich prokuratorów oraz funkcjonariuszy organów ścigania obu krajów w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. Spotkania dotyczyły konkretnych postępowań o tak zwanym transgranicznym charakterze i zaowocowały wzajemną wymianą materiałów i informacji, które przyczyniły się do usprawnienia postępowań prowadzonych w Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Zastępca Prokuratora Okręgowego-Marcin Zarówny