Wrocławski Sky Tower widać ze szczytu Śnieżki!

Czym jest Sky Tower? Idąc za Wikipedią można powiedzieć, że to kompleks mieszkalno - biurowo - handlowo - usługowo - rekreacyjny we Wrocławiu, którego ukończenie planowane jest w listopadzie 2012 roku. Kompleks składać się będzie z 3 połączonych budynków. Warto dodać, że całkowita wysokość budynku wyniesie 212 m!



Wędrując po szczytowych partiach Karkonoszy bardzo często chodzimy we mgle na dodatek smagani silnym wiatrem i deszczem bądź śniegiem. Widoczność w takich warunkach dochodzi do ledwo 10-20 m w linii prostej. Zaledwie kilkanaście razy w roku pogoda jest na tyle dobra, że można zobaczyć bardzo odległe obiekty, niekiedy na odległości 100 km a nawet ponad 150 km. Takie dni występują głównie zimą podczas tzw. inwersji, kiedy w Kotlinie Jeleniogórskiej jest zimno i pochmurno, a w Karkonoszach świeci słońce i warunki do uprawiania turystyki są wręcz idealne. Natomiast bardzo rzadko krystalicznie czyste powietrze występuje latem. Właśnie taką, rzadko występującą sytuację, wykorzystał Tomasz Nasiółkowski, meteorolog w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce, kiedy to w dniu 19 lipca 2011 w godzinach porannych z najwyższego szczytu Dolnego Śląska – Śnieżki (1602 m npm) uwiecznił na fotografii najwyższy budynek naszego regionu - wieżowiec Sky Tower budowany we Wrocławiu. Oprócz samego drapacza chmur na zdjęciu można rozpoznać kominy elektrociepłowni oraz Most Rędziński. Wszystkie obiekty są oddalone od Śnieżki na około 100 km.



Okazuje się jednak, że widok Wrocławia nie należy na najdalszych jakie można zaobserwować z Karkonoszy. Tomasz Nasiółkowski zeszłej zimy widział góry na pograniczu Czech i Niemiec oddalone o 200 km!



W jaki sposób zrobić taką fotografię? Do tego trzeba mieć odrobinę szczęścia by trafić z dobrą pogodą i przejrzystością powietrza, oraz trochę wiedzy z topografii otaczającego nas terenu. Dla Pana Tomasza to nie problem, bo jest również przewodnikiem sudeckim i doskonale potrafi opisać niemal wszystkie góry i obiekty widoczne z Karkonoszy.

Do wykonania takich zdjęć nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu fotograficznego, wystarczy nawet zwykły aparat kompaktowy z zoomem. Pan Tomasz używa wysłużonego Nikona d50 z teleobiektywem 300 mm.

Zdjęcia Sky Tower ze Śnieżki wykonał Tomasz Nasiółkowski
Źródło zdjęcia Sky Tower podczas budowy: Wikipedia
Tekst: Marusz