Jelfa: znane są plany litewskiego inwestora
Litewski inwestor ogłosił swoje plany. Jeleniogórska spółka zostanie wycofana z Giełdy Papierów Wartościowych i zwiększy produkcję o jedną piątą - zapowiedzieli przedstawiciele Sanitasa.
Litewska firma farmaceutyczna Sanitas ma już prawie 95 proc. akcji jeleniogórskiego producenta leków. Koszt tej operacji szacuje się na ok. 600 milionów złotych. Jak zapowiedzieli wczoraj przedstawiciele Sanitasa, zależy im na skupieniu w swoich rękach wszystkich akcji. To oznacza wydatek kolejnych 35 milionów złotych.
Inwestor nie ukrywa, że Jelfa jeszcze przed końcem roku zniknie z warszawskiego parkietu. Będzie jednak musiał w jakiś sposób sfinansować swoje nowe inwestycje. Stąd pomysł, aby zamiast Jelfy na giełdzie pojawił się Sanitas, który jednocześnie będzie notowany na parkiecie w Wilnie.
Jeszcze w tym roku do Jeleniej Góry ma zostać przeniesiona częściowo z Litwy produkcja zastrzyków, co spowoduje zwiększenie produkcji w Jelfie o jedną piątą. Drugim kluczowym produktem Jelfy mają stać się leki generyczne, czyli tańsze odpowiedniki drogich preparatów. Sanitas planuje przenoszenie produkcji pomiędzy swoimi fabrykami, co spowoduje wyspecjalizowanie każdej z nich. Niedawno kupił także spółki farmaceutyczne na Słowacji i w Czechach.
Sanitas obiecuje, że przekaże Jelfie część swoich kontraktów z instytucjami badawczymi i firmami opracowującymi dokumentację leków. Ma to przyczynić się do utworzenia w Jeleniej Górze centrum badawczo-rozwojowego całej grupy.
Nie będzie zwolnień, chyba że z wysokimi odprawami. Pracownicy Jelfy wywalczyli sobie bowiem gwarancje zatrudnienia, które w zależności od stanowiska i stażu pracy obowiązują od kilku do 10 lat. Ponadto Sanitas zadeklarował, że w najbliższym czasie nie zamierza zmieniać zarządu jeleniogórskiego przedsiębiorstwa.
Nowy właściciel Jelfy działa na litewskim rynku od 1922 roku. Na początku produkował kosmetyki, potem postawił na leki. Firma jest kilkakrotnie mniejsza od Jelfy. W ubiegłym roku jej przychody wyniosły 68 milionów złotych, podczas gdy w Jelfie - 307 milionów złotych.
Muzyczne Radio