6 uczniów było na wagarach, a 5 paliło papierosy

Jeleniogórscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i członkami Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze prowadzili działania prewencyjne związane ze świętowaniem przez dzieci i młodzież - pierwszego kalendarzowego dnia wiosny. Jak co roku, tego dnia młodzież wybrała się na mniej lub bardziej oficjalne wagary.

W działaniach wzięli udział jeleniogórscy policjanci, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Głównym założeniem podjętych działań prewencyjnych było ograniczenie zjawiska samowolnych oddaleń uczniów ze szkół i placówek oświatowych oraz minimalizacja zagrożeń związanych z wagarowaniem. Do niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci i młodzież szkolna przebywająca na wagarach zaliczyć należy spożywanie alkoholu, zażywanie środków odurzających, ucieczki z domu, żebranie a nawet prostytucja młodzieży szkolnej. Ponadto absencja szkolna jest często pierwszym etapem popełniania przez osoby nieletnie czynów karalnych.

Podczas realizacji zadań związanych z powyższymi działaniami prewencyjnymi wylegitymowano łącznie kilkunastu nieletnich przebywających poza terenem szkół i placówek oświatowych, z czego 6 uczniów było w tym czasie na wagarach, a 5 paliło papierosy. Nie stwierdzono przypadków spożywania alkoholu bądź środków odurzających przez dzieci i młodzież, które uciekły z lekcji. Informacja o wagarowaniu uczniów oraz paleniu papierosów trafi do szkół oraz ich rodziców.

W czasie trwania działań przeprowadzono kontrole lokali gastronomicznych oraz punktów sprzedaży alkoholu pod kątem przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Skontrolowano łącznie 10 punktów sprzedaży napojów alkoholowych w Jeleniej Górze. Podczas kontroli sklepów i punktów sprzedaży alkoholu nie stwierdzono żadnych uchybień.

Działania te miały przede wszystkim charakter prewencyjny, których głównym celem było uświadomienie dorosłym, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem oraz uwrażliwienie dorosłych na problem sprzedaży alkoholu nieletnim , a co za tym idzie eliminowanie społecznego przyzwolenia na jego sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia. Działania policjantów koncentrowały się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży i zapobieganiu przestępstwom i wykroczeniom.

KMP JG