Kurs na jakość

Organizatorzy międzynarodowych wymian młodzieży z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w Karpaczu na szkoleniu służącym podnoszeniu umiejętności koordynacji projektów.

Międzynarodowe spotkania młodzieży są coraz bardziej popularną formą edukacji pozaformalnej. W szkoleniu organizowanym przez policką organizację Akademię Podmiotowego Wspierania Młodzieży uczestniczyli przedstawiciele organizacji i placówek pracujący z tzw. "trudną młodzieżą" - wychowawcy placówek resocjalizacyjnych, kuratorzy społeczni, opiekunowie ze świetlic socjoterapeutycznych. Uczestnicy marcowego szkolenia wymieniali się doświadczeniami związanymi z włączaniem swoich podopiecznych do udziału w projektach międzynarodowych, omawiali szanse rozwojowe oraz zagrożenia związane z udziałem w takich projektach młodzieży zaliczanej do grupy osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Nie zabrakło też czasu na zaprezentowanie specyfiki pracy resocjalizacyjnej w krajach reprezentowanych na szkoleniu. Jednak głównym elementem programu było metodyczne szkolenie z zakresu prowadzenia międzynarodowych wymian młodzieży. Uczestnicy zaplanowali nowe projekty, które zamierzają realizować w roku 2011 i 2012. Dzięki nim we wspólnych warsztatach z rówieśnikami z Litwy, Łotwy i Estonii już wkrótce weźmie udział młodzież z polskich ośrodkó1) resocjalizacyjnych.
Szkolenie realizowane było dzięki wsparciu finansowemu z Programu Młodzież w działaniu, Akcja 4.3 - Systemy wsparcia młodzieży.

Tekst i foto: Marcin Głuszyk