Pocysterskie zabytki odzyskają dawny blask

Do 2012 roku pocysterski kompleks klasztorny w Cieplicach ma przejść gruntowny remont. W przyszłości będzie się tu mieścić Muzeum Przyrodnicze. Renowacji poddane zostanie jedno z dwóch skrzydeł budowli. Po zakończeniu remontu zostanie do niego przeniesione Muzeum Przyrodnicze, które obecnie mieści się na terenie Parku Norweskiego w Jeleniej Górze.

- Niegdyś muzeum było zlokalizowane właśnie na terenie kompleksu - mówi Wojciech Kapałczyński, konserwator zabytków z Jeleniej Góry. - Wspólnie z jego dyrektorem doszliśmy do wniosku, że po remoncie można byłoby je z powrotem przenieść do dawnej siedziby.W ten sposób właściciele kompleksu chcą ponownie uczynić z niego lokalne centrum kultury.

Równolegle prowadzone będą również prace konserwatorskie we wnętrzu dawnego kościoła cysterskiego. Obejmą one konserwację epitafiów oraz rzeźb znajdujących się w jego wnękach.

Oprócz tego konserwator zbada tynk, aby przekonać się, czy nie ma pod nim cennych zdobień. Kapałczyński: - Podejrzewamy, że mogą się tam znajdować XVIII-wieczne polichromie uczniów Tylmana podobne do tych, które możemy podziwiać w Krzeszowie. To właśnie im zlecono odnowienie wnętrza kościoła po pożarze, który zniszczył je u progu owego stulecia.

Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się remont. Jego wykonawcą będzie firma Castellum z Wrocławia, która wcześniej prowadziła prace renowacyjne w dawnym opactwie Cystersów w Krzeszowie. - Na razie jesteśmy na etapie projektowania. Dokładny termin rozpoczęcia prac poznamy za kilka tygodni - mówi Arkadiusz Duda, kierownik projektu w Castellum.

Remont w 40 procentach zostanie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego zleceniodawcami są właściciele obiektu - miasto Jelenia Góra, Kolegium Zakonu Pijarów oraz parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela.

Gazeta Wyborcza