Ratujmy wzrok dzieciom - program profilaktyki i korekcji wzroku
Cele programu i korzyści dla społeczności lokalnej
- Diagnoza okulistyczna dzieci klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów. Dzięki prowadzonemu od 2003r. programowi udało się wśród badanych dzieci rozpoznać niezdiagnozowane wcześniej wady wzroku i choroby oczu oraz zapobiec pogłębieniu się wad już występujących.
- Zapewnienie prawidłowej korekcji wzroku. Uczniowie objęci programem otrzymują bezpłatnie bezpieczne w użytkowaniu soczewki okularowe o doskonałych parametrach optycznych.
- Funkcja profilaktyczna. Program, to niejednokrotnie pierwsza forma kontaktu ucznia z lekarzem okulistą i optykiem. Rodzice często nie wiedzą o wadach wzroku, ponieważ dzieci mogą nie zgłaszać problemów z widzeniem, gdyż nie zdają sobie sprawy z tego, że źle widzą. Badania na terenie szkół ułatwiają zdiagnozowanie wszystkich uczniów klasy pierwszej, bez obawy że opiekun nie przyprowadzi dziecka na badanie do poradni specjalistycznej.
- Pomoc uczniom w trudnej sytuacji materialnej i ze środowisk słabych wychowawczo. Dzieci te najczęściej nie mają korygowanych wad wzroku i są rzadko diagnozowane okulistycznie - w programie dostają za darmo okulary korekcyjne.
- Skrócenie drogi dziecka od diagnozy okulistycznej do korekcji wzroku. Dzieci zaraz po badaniu wzroku w szkole otrzymują recepty, z którymi mogą zgłosić po okulary do optyka.
- Promocja idei dobrego widzenia. Dzięki programowi Jelenia Góra wpisuje się w światowy trend nagłaśniania informacji, że wady wzroku u dzieci uczących stają się problemem społecznym i należy podejmować działania promujące ideę dobrego widzenia.
- Integracja środowisk lokalnych. Dla dobra społeczności lokalnej program angażuje przedstawicieli różnych środowisk.
"Ratujmy Wzrok Dzieciom" w roku szkolnym 2010/2011
W roku szkolnym 2010/2011 po raz siódmy, Miasto Jelenia Góra, JZO sp. z o.o. i Klub Rotariański Jelenia Góra wspólnie zorganizują wyjątkowy program profilaktyki i korekcji wzroku "Ratujmy Wzrok Dzieciom". Jest on niepowtarzalny, bo gwarantuje kompleksową pomoc - od diagnozy okulistycznej, po zaopatrzenie dzieci w okulary. Podobnie jak w latach minionych do programu przyjęto dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych i gimnazjów. Grupy te wybrano celowo - dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych, dlatego że rozpoczynają naukę i zaczyna się dla nich intensywny okres pracy wzrokiem. Natomiast gimnazjaliści badani są kontrolnie.
Podczas programu "Ratujmy Wzrok Dzieciom" badania wzroku są bezpłatne - finansuje je w całości Miasto Jelenia Góra, a przeprowadza na terenie szkół lekarz okulista, reprezentujący firmę wyłonioną w drodze konkursu ofert. Każde dziecko, wymagające korekcji wzroku, otrzymuje po badaniu receptę (opatrzoną pieczątką "Ratujmy Wzrok Dzieciom"), z którą może zgłosić się do dowolnie wybranego zakładu optycznego w Jeleniej Górze. Optyk przekazuje zamówienie do JZO - producenta soczewek okularowych, który ofiarowuje bezpłatnie każdemu potrzebującemu uczniowi bezpieczne w użytkowaniu soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną. Dodatkowo, dzieciom w najtrudniejszej sytuacji, Klub Rotariański Jelenia Góra, na podstawie pisma ze szkoły potwierdzającego trudną sytuację dziecka, refunduje oprawy - wysokość dotacji 40 zł za jedną oprawę.
Wyniki programu w roku szkolnym 2009/2010
W minionym roku szkolnym w ramach programu "Ratujmy Wzrok Dzieciom" przebadano dzieci z klas pierwszych jeleniogórskich szkół podstawowych i gimnazjów. Miasto Jelenia Góra w całości sfinansowało uczniom badania wzroku. Na terenie szkół dzieci były badane przez lekarza okulistę dr Małgorzatę Kadłucką Jędruszek. Wystawiono 140 recept. Do zakładów optycznych zgłosiło się 82 uczniów - otrzymali oni bezpłatnie od JZO soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną (w sumie przekazano 164 soczewki okularowe). Szkoły wystąpiły o darmowe oprawy dla 43 uczniów, odebrały je 24 osoby - pozostałe 19 osób nie skorzystało z pomocy w ramach RWD.
Jak co roku najwięcej niezrealizowanych recept jest w pierwszych klasach gimnazjów (45 recept).
UM JG