Odbudowa kanału Młynówka wraz z zagospodarowaniem terenów nadbrzeżnych
W Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Jeleniej Góry na lata 2008-2015 ujęte są działania inwestycyjne o kluczowym znaczeniu w realizacji celów określonych dla wyznaczonego obszaru do rewitalizacji. Jednym z nich jest odbudowa kanału Młynówka. Projekt "Odbudowa kanału Młynówka rzeki Bóbr w Jeleniej Górze wraz z zagospodarowaniem terenów nadbrzeżnych" otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WD 2007-2013.
Całkowita wartość projektu wynosi : 7 513 066 PLN
Kwota dofinansowania : 4 399 294 PLN (co stanowi 60% wartości całkowitej projektu)
Przedsięwzięcie obejmuje odbudowę (renaturyzację) zdegradowanych terenów poprzemysłowych o powierzchni 2,7 ha, obejmujących kanał Młynówka rzeki Bóbr wraz
z terenami do niego przylegającymi w kierunku rekreacyjnym i edukacyjno-przyrodniczym. Zamierzenie realizowane będzie w środkowej części miasta Jeleniej Góry, w północnej części Śródmieścia. Obejmuje zasięgiem koryto i brzegi kanału na długości około 1920 m i szerokości od 50 do 250 m. Roboty prowadzone będą na całej długości kanału tj. od istniejącej elektrowni wodnej na rzece Bóbr w rejonie mostu w ulicy Różyckiego do ujścia kanału do rzeki Kamienna w rejonie Wzgórza Krzywoustego.
Odbudowa kanału Młynówka na długości 1920 mb polegać będzie na przebudowie zabudowy dennej koryta, pogłębieniu i wyrównaniu dna, ubezpieczeniu przekroju poprzecznego cieku pod budowlami komunikacyjnymi oraz korekcie spadku niwelety dna przy pomocy progów dennych. Przekroje regulacyjne dobrane zostały do pomieszczenia w korycie wód powodziowych. Zaplanowano odbudowę koryta kanału okładziną kamienną z otoczaków rzecznych. Pod budowlami komunikacyjnymi dno kanału ubezpieczone zostanie na całej długości obiektów mostowych oraz 5,0 m w górę i w dół od obiektu.
Zagospodarowanie poprzemysłowych terenów zdegradowanych położonych wzdłuż kanału Młynówka zakłada wykonanie terenów zielonych, poprzez nowe nasadzenia dostosowane do warunków siedliskowych, głównie krzewów liściastych z niewielką domieszką krzewów i drzew iglastych, drzew liściastych i różaneczników oraz placów zabaw dla dzieci. Trasy rowerowe zostaną obsadzone roślinnością żywopłotowo-szpalerową.
Budowa ciągów pieszych i rowerowych - zaprojektowano ścieżki rowerowe o szerokości od 2,0 do 3,0 m wraz z poboczami ziemnymi o szerokości 0,5 m i długości około 2 380 mb. Nawierzchnie zaprojektowano z asfaltobetonu na podbudowie z tłucznia kamiennego. Wykonane zostaną również bariery ochronne wysokości 1,2 m z pochwytami na długości 616 mb. Trasy pieszo-rowerowe zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych poprzez obniżenie istniejących krawężników.
Powstałą infrastrukturę należy uzupełnić w elementy przestrzeni publicznej typu ławki i kosze na śmieci. W ramach projektu planuje się zakup 34 sztuk ławek żeliwnych z wykończeniem drewnianym oraz koszy na śmieci o średnicy 43cm, wysokości 75cm i pojemności 60l stalowych z wykończeniem z drewna w ilości 15 sztuk.
Ponadto ze środków własnych miasta zostanie wykonane oświetlenie ścieżki.
Rozpoczęto już realizację projektu. Wyłoniono Wykonawcę robót budowlanych. Jest nim konsorcjum miejscowych przedsiębiorstw tj. Przedsiębiorstwo Melioracji i Inżynierii Środowiska ,,Eko-Mel" Spółka z o.o. oraz Kółko Rolnicze z Siedlęcina.
Prace budowlane rozpoczną się w sierpniu br. a zakończą się w III kw. 2011 r.
Budowa ścieżek pieszo-rowerowych udostępni szeroką przestrzeń publiczną miasta Jeleniej Góry. W wyniku realizacji projektu tereny zdegradowane przez przemysł o powierzchni 2,7 ha zostaną zrekultywowane i zagospodarowane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe i przyrodnicze. Nastąpi poprawa jakości środowiska naturalnego i walorów estetycznych poprzemysłowego obszaru miasta, co stanowić będzie katalizator do dalszych działań związanych z rozwojem funkcji turystycznych a także będzie bodźcem do rozwoju MŚP w sferze usług.
UM JG