Skontrolowano 22 punkty sprzedaży napojów alkoholowych
Po raz kolejny przeprowadzone zostały wspólne działania prewencyjne Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze i Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
25 czerwca 2010 roku członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze wraz z funkcjonariuszami policji sprawdzali czy właściciele sklepów, lokali gastronomicznych, a także sprzedawcy respektują przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W piątek dzieci i młodzież świętowali zakończenie roku szkolnego oraz rozpoczęcie wakacji. Z doświadczeń lat poprzednich wynika, że tego dnia młodzież najczęściej sięga po alkohol. Często sprzedawcy nie respektują obowiązujących w tym zakresie przepisów i sprzedają go nieletnim. Należy pamiętać, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Sprzedawcy z tego tytułu grożą zarówno konsekwencje karne, jak również administracyjne kończące się utratą zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Działania były prowadzone w Jeleniej Górze i okolicach. Miały one charakter przede wszystkim prewencyjny. Policjanci w ogródkach, w parkach legitymowali młodych ludzi, którzy pili piwo, a ich wygląd wskazywał, że mogą mieć poniżej 18 lat.
W czasie trwania działań przeprowadzono kontrole lokali gastronomicznych oraz punktów sprzedaży alkoholu pod kątem przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Skontrolowano łącznie 22 punkty sprzedaży napojów alkoholowych w Jeleniej Górze. W wyniku podjętych czynności każdy ze skontrolowanych punktów posiadał aktualną koncesję na sprzedaż alkoholu, w trzech lokalach ujawniono brak wymaganej informacji o szkodliwości picia alkoholu, nie było również informacji o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych osobom poniżej 18 r.ż. W wyniku podjętych działań wylegitymowano 32 osoby, w tym 6 nieletnich, którzy pili piwo. Nieletnim alkohol zakupiły osoby dorosłe, których tożsamość ustala policja. Informacja o spożywaniu alkoholu przez nieletnich trafi do ich rodziców.
Działania te miały przede wszystkim charakter prewencyjny, których głównym celem było uświadomienie dorosłym, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem oraz uwrażliwienie dorosłych na problem sprzedaży alkoholu nieletnim , a co za tym idzie eliminowanie społecznego przyzwolenia na jego sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia.
KMP JG