Amare Roma - nasi Romowie
Ostatnie miesiące to czas, w którym w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach trwały intensywne prace nad wydaniem romskiego podręcznika pod tytułem "Amare Roma - Nasi Romowie". Publikacja ta mogła ukazać się dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej pozyskanym na projektu "Zwykłe szanse - niezwykli ludzie" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Podręcznik jest owocem zajęć, nazywanych przez ich uczestników "Centrum Szkolenia Językowego", prowadzonych dla społeczności romskiej trzy razy w tygodniu w kowarskim domu kultury. Uczestnicy doskonalą na nich posługiwanie się językiem polskim. Podczas zajęć podejmowane są także próby literackie. Jedna z nich - opowiadanie Mariusza Suchego - została opublikowana w podręczniku "Amare Roma".
Podręcznik jest pracą zbiorową pod redakcją Jacka Kunikowskiego. Poza wspomnianym już Mariuszem Suchym współtworzyli ją również: Irena Kawałek, Anna Pisulska., Adam Drogomirecki. Opisuje ona barwnie historie i tradycje romskie oraz ukazuje z jakimi problemami musi mierzyć się nasza największa kowarska mniejszość narodowa. Wydawnictwo z pewnością zaciekawi zarówno społeczność romską, jak i Polaków, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swoich sąsiadach. "Amare Roma - Nasi Romowie" zdobią liczne rysunki kowarskiego artysty Romana Tryhubczaka, które pokazują bogatą tradycję romską oraz fotografie z życia współczesnych Romów.
Publikacja - podręcznik jest dostępna w siedzibie MOK w Kowarach (Kowary, ul. Szkolan 2, tel. 75 718 25 77).
Projekt "Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi" (nr POKL.01.03.01-00-073/09-00) realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Sfinansowany został w całości ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu edukacji i integracji społecznej kowarskich Romów. Przeprowadzane działania pozwolić mają na wypracowanie mechanizmów przełamujących ich pasywną postawę i alienację społeczną. Najważniejszym celem jest doprowadzenie do pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczeństwa obywatelskiego i zniwelowanie różnic dzielących tę grupę od reszty mieszkańców miasta.
Węcej o projekcie na stronie: www.cyganskawyspa.pl