Powstanie bank z danymi o zdrowiu Dolnoślązaków

75 mln złotych będzie kosztowało Centrum Przetwarzania Danych, informatyczny magazyn wyników badań medycznych mieszkańców południowo-zachodniej Polski. System ułatwi i przyspieszy dostęp do specjalistów z różnych dziedzin oraz umożliwi kształcenie lekarzy na odległość.
Centrum powstanie najpóźniej do 2012 roku przy ul. Borowskiej jako element Wrocławskiego Medycznego Parku Naukowo-Technologicznego. - To będzie gigantyczna serwerownia, która będzie zużywać więcej prądu niż wszystkie kliniki przy Borowskiej. Dostęp do wyników badań musi być ciągły, bo może decydować o życiu pacjenta - mówi dr Wojciech Homola, prezes WMPNT.

W bazie znajdą się najważniejsze informacje o pacjentach, wyniki badań, przebieg chorób oraz podstawowe dane medyczne, np. grupa krwi, alergie, przebyte choroby.

O ile pacjent się zgodzi, informacje na jego temat i wyniki badań, np. tomografii, rezonansu magnetycznego czy RTG, zostaną zdeponowane w Centrum. Zawsze gdy pacjent znowu odwiedzi lekarza, ten, za jego zgodą, będzie mógł przeanalizować zachowane dane za pośrednictwem internetu, a także skonsultować diagnozę z innym specjalistą - także za pośrednictwem sieci.

- Niekiedy w szpitalach jest dobry sprzęt medyczny, ale nie ma wyspecjalizowanej kadry do oceny badań. W takich wypadkach centrum ułatwi postawienie diagnozy - mówi prof. Jerzy Rudnicki, prorektor ds. klinicznych wrocławskiej Akademii Medycznej.

Na razie 19 dolnośląskich szpitali dostało pieniądze na wprowadzenie systemów zbierania danych o pacjentach. Wszystkie mają trafić do wrocławskiego centrum. Szefowie przedsięwzięcia zakładają, że w przyszłości obsłuży ono także mieszkańców sąsiednich województw.

Ośrodek będzie także platformą e-learningu, kształcenia na odległość z wykorzystaniem internetu. - Będziemy dysponowali olbrzymią bazą danych radiologicznych. Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zapowiadają, że chciałyby dołączyć swoją bazę kardiologiczną. To będzie doskonały materiał do kształcenia specjalistów - zapowiada prezes Homola.

W centrum zastosowane będą specjalistyczne zabezpieczenia ograniczające możliwość wycieku danych. - W czterostopniowej skali budynek będzie miał zabezpieczenia trzeciego stopnia. Wyższe standardy spełniają tylko obiekty podziemne, na przykład Pentagon - mówi szef WMPNT.

Budowa Centrum pochłonie blisko 75 mln zł, z czego 52 mln pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

W piątek władze medycznego parku technologicznego i Akademii Medycznej, jego założyciela, podpisały umowę z przedstawicielami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o przekazaniu unijnego dofinansowania na rzecz WMPNT.

Gazeta Wyborcza