Interaktywne nauczanie w Jeleniej Górze

Otwarto we wrześniu pierwsze centrum edukacji interaktywnej. W placówce zastosowano najnowsze technologie, które mają ułatwić nauczanie najtrudniejszych przedmiotów
Z inicjatywą stworzenia nowego multicentrum wyszedł samorząd województwa dolnośląskiego. - Świetnie sprawdziło się ono we Wrocławiu. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byli bardzo zadowoleni z takiej formy nauczania - mówi Dariusz Kowalczyk, dyrektor departamentu spraw społecznych w urzędzie marszałkowskim.

Dobre wyniki interaktywnej edukacji spowodowały, że postanowiono rozszerzyć projekt na inne miasta. Na siedzibę nowego multicentrum wybrano Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Jeleniej Górze. Zaadaptowano tam pomieszczenie o powierzchni 300 m kw.. Ustawiono w nim 24 interaktywne stanowiska z najnowocześniejszym oprogramowaniem - To jest coś więcej niż zwykła pracownia komputerowa - mówi Zygmunt Korzeniewski, dyrektor DODN. - Nowoczesne programy nie tylko wspomagają nauczanie w teorii, ale mają też bardzo praktyczne zastosowanie.

Interaktywne stanowiska dzielą się na sześć bloków tematycznych: multidzieciak, multisztuka, multinauka, multimuzyka, multitechnika, multijęzyk. Każdy z nich daje możliwość rozwijania umiejętności w danej dziedzinie. Uczniowie dzięki specjalistycznym programom mogą między innymi zgłębiać świat filmu, grafiki komputerowej, animacji, i muzyki elektronicznej. Mają też możliwość nauki języków obcych na wszystkich poziomach.

- Dużym zainteresowaniem cieszy się wszystko, co związane z robotyką i zieloną energią - mówi Teresa Ankudewicz-Blukacz, pracowniczka DODN. - Uczniowie mogą dokonać pomiarów zanieczyszczenia środowiska i gleby, samodzielnie zrobić prognozę pogody, a następnie uzyskane dane przetworzyć przy użyciu oprogramowania w komputerze.

Dla najmłodszych przeznaczono kącik z klockami Knex. Dzieci za ich pomocą mogą ułożyć wiatrak napędzany energią światła czy most, po którym będzie jeździł zabawkowy pociąg.

To tylko część możliwości, jakie daje interaktywna edukacja. Od września w Jeleniej Górze mogą korzystać z niej wszyscy zainteresowani. Jednak pierwszeństwo będą miały szkoły, które od początku uczestniczyły w projekcie. Multicentrum ma być dla nich dodatkiem do normalnej edukacji.

Na realizację całego przedsięwzięcia przeznaczono 1,4 mln zł, z czego 70 proc. to środki unijne. Resztę dołożyły władze województwa dolnośląskiego, które już myślą o kolejnym multicentrum.

- W roku 2010 lub 2011 chcemy otworzyć nową placówkę w Jaworze - zdradza Kowalczyk.

Gazeta Wyborcza