Policjanci w Szpitalu "Uzdrowiska Cieplice"
24 lutego 2009 roku, w auli szkoły Zespołu Szkoły Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum Specjalnego w Jeleniej Górze w Szpitalu "Uzdrowiska Cieplice" w Jeleniej Górze, odbyło się spotkanie szkoleniowe z dziećmi i młodzieżą w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa osobistego.
Spotkanie przeprowadzili przedstawiciele Policji: mł.asp. Danuta Razmysłowicz – Specjalista Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze i mł.asp. Sławomir Wiktorski – Dzielnicowy Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze. Policjanci omówili między innymi zagadnienia dotyczące prewencji kryminalne, przemocy w szkole, praw człowieka i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Funkcjonariusze zapoznali uczestników szkolenia ze skutecznymi metodami zmniejszającymi podatność na stanie się ofiarą takich przestępstw jak: oszustwa, kradzieże mienia, rozboje i zagrożeń wypadkami komunikacyjnymi.
W spotkaniu wzięło udział ok. 65 osób, na które licznie przybyły dzieci i młodzież (na stałe zamieszkujące tereny całej Polski, a aktualnie przebywające w Uzdrowisku na leczeniu), dyrekcja szkoły, pedagog, wychowawcy i nauczyciele. Było to pierwsze z cyklu spotkań zaplanowanych na rok 2009, następne będą przeprowadzone wg potrzeb i oczekiwań szkoły. Na kolejnych spotkaniach policjanci będą omawiać następujące tematy:
1. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczna droga do szkoły. Prezentacja płyt CD "Masz jedno życie", "Eksperyment", "Jedna sekunda – całe życie", i innych. Bezpieczeństwo osób korzystających z komunikacji miejskiej - "Wsiadanie przednimi drzwiami". Bezpieczeństwo w obszarach kolejowych i podczas podróży- omówienie programu "Bezpieczny przejazd", prezentacje zagrożeń w obszarach kolejowych.
2. Współpraca z dzielnicowymi i innymi funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Działania KMP - "Stoliki oświatowe". "Stoły robocze", "Bezpieczna przestrzeń". Zagrożenia i sankcje karne dot. narkomanii, alkoholizmu, palenia papierosów. Zasady przekazywania informacji/przyjmowania zgłoszeń. Problematyka dot. HIV-AIDS.
3. Przemoc w rodzinie. Procedura policyjna "Niebieskie Karty". "Policyjny Program Wspierania Ofiar Przestępstw". Ogólnopolskie i policyjne kampanie przeciw przemocy: "Kocham. Nie biję", "Kocham. Reaguję", "Nie pozwól bić dzieci".
4. Koniec roku szkolnego - Bezpieczne wakacje – Pierwsza praca. Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Omówienie zagrożeń i sposobów ich unikania, w tym zagadnienia dot. zapobieżenia zdarzeniom terrorystycznym, handlu ludźmi, bezpieczeństwa na dyskotekach, w górach, nad wodą, etc.
KMP JG